Možnosti liečby žilovej nedostatočnosti?
Liečba žilovej nedostatočnosti v skorom štádiu
Proti žilovej nedostatočnosti pomáha cvičenie a kompresná liečba. Použitie gélu s obsahom heparínu [odkaz na: Liečivo] môže tiež zmierňovať opuchy a bolesť nôh.
Liečba kŕčových žíl
Existujú rôzne možnosti liečby: tradičná liečba a invazívnejšie postupy, ako sú skleroterapia, operácia a vnútrožilová liečba.
Po operácii žíl je vhodné používať Lioton® gel 100 000. Použitie Lioton® gelu 100 000 pomáha pacientom zbaviť sa opuchov a pooperačných hematómov.
Konzervatívna liečba
Diskomfort spôsobený kŕčovými žilami sa dá zmierniť vyložením nôh do vyvýšenej polohy, prípadne nosením elastických kompresných pančúch.
Skleroterapia
Skleroterapia predstavuje bežný liečebný postup na odstránenie metličkových žiliek a žíl strednej veľkosti. Pomocou jemnej ihly sa do žily aplikuje dráždivý roztok. Ten vyvolá reakciu, ktorá nežiaducu cievu zjazví a uzavrie, telo tejto žily sa neskôr úplne vstrebe.
Pri skleroterapii je potrebné, tak, ako u iných operačných metód, používať kompresné pančuchy, ktoré proces hojenia urýchľujú a maximálne zjednodušujú. Skleroterapiu je možné robiť aj na základe ultrazvuku.
Operácia
Odstránenie žíl: Kŕčové žily je možné odstrániť pomocou flexibilnej sondy a nazýva sa stripovanie žíl. „Vytiahnutie” poškodených žíl je štandardným zákrokom a vykonáva sa v závislosti od závažnosti buď ambulantne alebo s hospitalizáciou, a to v niekoľkých krokoch.
Pod kŕčovou žilou sa urobí rez, do žily sa zasunie pružná sonda až po prvý rez a žila sa sa pomocou sondy vytiahne.
Ambulantná flebotómia: Povrchová kŕčová žila sa zachytí pomocou drobných rezov v koži a vytiahne sa von. Operácia sa robí v lokálnej anestézii.
Intravenózne postupy
Laserová liečba: Laserová liečba dnes predstavuje zásadný krok v liečbe žilových ochorení. Ide o menej invazívnu alternatívu chirurgického odstránenia povrchových kŕčových žíl. Po aplikácii anestézie do kože sa do povrchovej žily na nohe zavedie laserové vlákno. Pri vyťahovaní vlákna sa v ňom následne spúšťa laser. Vďaka vznikajúcemu teplu sa steny žily zlepia a cieva sa „uzavrie“.
Odstraňovanie pomocou ablácie funguje na rovnakom princípe, ale namiesto laseru sa používa vysokofrekvenčné žiarenie.
Liečba pokročilého ochorenia žíl
Ochorenie povrchových žíl s prítomnosťou vredov predstavuje najťažšie štádium. Každodenný život pacientov je výrazne obmedzený. Liečebné ciele pri pokročilom ochorení povrchových žíl sú preto nasledujúce:
- kontrola príznakov
- podpora hojenia a prevencia vzniku nových vredov
- obnovenie normálnej schopnosti chôdze
Na úľavu od bolesti a opuchov je vhodné umiestniť končatinu do vyvýšenej polohy, vyššie ako srdce, používať kompresné pančuchy alebo bandáže a cvičiť na podporu žilového návratu.
Dlhotrvajúca a závažnejšia nedostatočnosť povrchových žíl môže spôsobiť vznik bolestivých vredov v oblasti predkolenia a negatívne tak ovplyvniť každodenný život pacienta. Kontrola opuchov a zlepšenie prietoku krvi žilami sú kľúčovými faktormi pri prevencii a hojení vredov predkolenia. Vo väčšine prípadov, akonáhle sa obeh krvi v dolnýchkončatinách zlepší, začne sa rana hojiť.