Aké sú klinické príznaky a štádiá žilovej nedostatočnosti?

Štádiá žilového ochorenia

Ochorenie povrchových žíl môže postihovať mužov a ženy v každom veku a na všetkých úrovniach aktivity. Mnohí majú viditeľné kŕčové žily, iní nemajú žiadne viditeľné príznaky ochorenia.

Presná diagnóza je základom pre správnu klasifikáciu žilového postihnutia.

S cieľom eliminovať nejasnosti a ujasniť debatu o žilových problémoch, vytvorila skupina odborníkov systém klasifikácie označovaný skratkou CEAP. Táto skratka má nasledujúci význam:

  • Klinická – ako vyzerajú žily pacienta
  • Etiológia – či problém pacient zdedil alebo nie
  • Anatómia – ktorých žíl sa problém týka
  • Patofyziológia – ktorým smerom krv prúdi (či normálne alebo opačne) a či je tok krvi blokovaný.
Noha bez viditeľných príznakov ochorenia povrchových žíl

Žiadne viditeľné príznaky ochorenia povrchových žíl 

Noha bez viditeľných príznakov ochorenia povrchových žíl.

Noha s metličkovými žilkami

Metličkové žilky

Žily, ktoré vidíte alebo nahmatáte tesne pod povrchom kože, sa označujú ako povrchové žily. Metličkové žilky sú zväzky drobných krvných ciev, ktoré sa vytvárajú blízko pri povrchu kože. Často bývajú červené, namodralé alebo fialové; a vzhľadom pripomínajú pavúčiu sieť. Bežne sa vyskytujú na tvári a na nohách.

Noha s kŕčovými žilami

Kŕčové žily

Kŕčové žily sa zvyčajne objavujú na nohách tesne pod povrchom kože. Tieto zväčšené alebo rozšírené časti sú dobre viditeľné, pretože sú zhrubnuté a hrboľaté. Ťažšie sa dajú zistiť, ak máte nadváhu, pretože môžu byť prekryté podkožným tukovým tkanivom.

Opuchnutá časť nohy s edémom

Opuch

Ak trpíte chronickou žilovou nedostatočnosťou, často zaznamenáte opuchy dolných končatín a členkov. Po stlačení tkaniva prstom sa na dlhší čas môže v tkanive vytvoriť preliačenina.

Medzi príčiny patrí pitie kávy alebo alkoholu, dlhé státie alebo sedenie, veľké teplo a hormonálne výkyvy. 

Noha so zmenami alebo začervenaním kože

Zmeny na koži

Dlhé zadržiavanie krvi a zvýšený tlak v žilách môžu byť príčinou toho, že koža získa červenohnedú farbu. Najvýraznejšia býva táto reakcia v okolí členkov, môže ale postihnúť aj predkolenie alebo spodnú časť nôh.

Noha s otvoreným vredom predkolenia

Vredy predkolenia

Vredy predkolenia (varikózne vredy) sú zvyčajne mäkké na dotyk, plytké a nepríjemné. Patria medzi komplikácie predchádzajúcich štádií ochorení povrchových žíl.

Často začínajú ako drobné ranky, ktoré sa ale môžu výrazne rozšíriť. Z vredov predkolenia môže presakovať tekutina a môžu byť na pohľad začervenalé.

Ako sa dá nedostatočnosti povrchových žíl predchádzať?

Na zníženie rizika vzniku nedostatočnosti povrchových žíl sa odporúča zdravý životný štýl. Obzvlášť dôležitá je dostatočná fyzická aktivita, vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám, a tiež vyvážená strava.

Pravidelná cievna gymnastika môže tiež pôsobiť proti vývoju a progresii nedostatočnosti povrchových žíl. Lioton® gel 100 000 môže navyše predchádzať komplikáciám, ktoré spôsobujú kŕčové žily.